CRM'i Kimler Kullanır?

CRM'i Kimler Kullanır?
  • Satış ekibi olan şirketler – müşteri ilişkileri yönetimi satış elemanlarının performansına yardımcı olacağından ve onların müşteri davranışları ve eğilimlerini analiz etmesine önayak olacağından, doğrudan ve çapraz satış girişimleri üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Ayrıca CRM yazılımları satış ekiplerinin müşteri adayı bilgileri üzerinde not alabilmelerini sağlayacağından, ilgili müşteri adayı üzerinde daha sonra bir başka satış elemanının da çalışabilmesini sağlayacaktır.
  • Fiyat teklifi veren ve fatura gönderen şirketler – Bünyesinde bir faturalama aracı barındıran CRM yazılımları faturalama sürecinin hem verimliliğini hem de kalitesini arttırır. Bir firma bünyesinde mümkün olan çok sayıda işlemi tek bir yazılım üzerinden gerçekleştirmek, ilgili yazılımı kullanan ekiplerin verimliliğini önemli ölçüde arttıracaktır. Bu sayede çalışanlarınız, kendilerine verilen görevleri tamamlamak için birden fazla yazılım üzerinde çalışmak zorunda kalmayacaktır ve siz de tüm işinizi tek bir uygulama üzerinden yönetebileceksinizdir.
  • Müşterilerine öncelikli oldukları hissini vermek isteyen şirketler – Müşterileriniz, sizin tarafınızdan ilgi görüldüklerini hissetmek isterler ve CRM yazılımları işte tam da bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin şirketinize telefon açan bir kişi yanlışlıkla alakasız bir kişiye yönlendirilmiş ise o kişi, ilgili müşterinin CRM üzerindeki kayıtlarına bakarak müşterinin doğru müşteri temsilcisine yönlendirilmesini sağlayabilir. Bu durumda müşterinin memnuniyeti, onun çözmek istediği sorunu çözmeye yardımcı olduğunuz için artacaktır. Bu örnek bir şirket için önemsiz bir detay gibi görünse de müşteri için son derecede olumlu bir deneyim olacaktır ve belki de bu müşteri üzerinden yeni müşteriler kazanmanıza yol açacaktır.